Chicago Winter International Open IBJJF Championship 2011 – Results

Academy results:

1- Gracie Barra
2- Carlson Gracie Team
3- Lloyd Irvin M.A. Academy

WHITE BELT ADULT
LIGHT FEATHER
FIRST Michael Cuaresma Valko JJ
SECOND David Mazzocco Gracie Barra
THIRD Taylor Roop Brasa Flo
THIRD Scott Redenbaugh Mc Vickers
FEATHER
FIRST Alfonso Dematteo Torres Martial Arts
SECOND Teody Lopez BJJ Revolution Team
THIRD Joseph Canchola Valko JJ
THIRD Andrew Pirsch Alliance
LIGHT
FIRST Robert Cunningham Alliance
SECOND kyle Kucsera Corral Martial Arts
THIRD Ron Blake Clark Gracie JJ
THIRD Steven Tie Myer Lloyd Irvin M.A Academy
MIDDLE
FIRST Tim Lydisen Force BJJ
SECOND Joe DeBias Carlson Gracie Team
THIRD Manuel Casteneda BJJ Revolution Team
THIRD Eric Forschler Gracie Barra
MEDIUM HEAVY
FIRST James Pasquesi BJJ Revolution Team
SECOND Brian Muir Valko JJ
THIRD Kurtis Frasier Gracie Barra
THIRD Justin Heartly Lloyd Irvin M.A Academy
HEAVY
FIRST John Foguth Burton Academy
SECOND Mike Vasquez Hawkeye BJJ
THIRD Hussain Kamani Gracie Barra
THIRD Oscar Olvera Gracie Barra
SUPER HEAVY
FIRST Charles Paul Hawkeye BJJ
SECOND Jack Crawford Shadow House BJJ
THIRD Nathan Jensen Nova União
THIRD Ken Benson Carlson Gracie Team
ULTRA HEAVY
FIRST Roy Wilhelm Brasa Flo
SECOND Khaldoon Bushnaq Countryside BJJ
THIRD Fidel Ventura Gracie Barra
THIRD Michael Barbush Gracie Barra
WHITE BELT ADULT FEMALE
LIGHT FEATHER
FIRST Christine Castro Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Leslie Vogelsberg Guerrilla JJ
THIRD Marjorie DeVries Torres Martial Arts
FEATHER
FIRST Monica Barlow Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Jiyoon Chung Brasa Flo
LIGHT
FIRST Katy Torralbas Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Anna Livermore Brazil 021
THIRD Jacquelyn Pietruska Brasa Flo
THIRD Veronica Anaya Torres Martial Arts
MIDDLE
FIRST Lynn English Carlson Gracie Team
SECOND Eron Easter Pedro Vianna JJ
HEAVY
FIRST Tiffney Smith Torres Martial Arts
SECOND Crystle Ashford Carlson Gracie Team
THIRD Sandra Damiani Torres Martial Arts
WHITE BELT MASTER
FEATHER
FIRST Mitch Vega Gracie Barra
SECOND Scott Workman Mc Vickers
THIRD Joel Rivera Pedro Vianna JJ
LIGHT
FIRST John Martinez Pedro Vianna JJ
SECOND Danny Ernst Pedro Vianna JJ
THIRD Andy Kang Gracie Barra
MIDDLE
FIRST Matt Hlinak Valko JJ
SECOND John Tsiaousis Pete The Greek’s Rio JJ
THIRD Paulie Bertucci UFLACKER
THIRD Marcus Robinson Docs Gym
MEDIUM HEAVY
FIRST Tony De Maio Gracie Barra
SECOND Henry Davis Brasa Flo
THIRD Kieth Uthe UFLACKER
HEAVY
FIRST * Matthew McDonnell Carlson Gracie Team
SUPER HEAVY
FIRST * Johnny L Tuggle Gracie Barra
ULTRA HEAVY
FIRST Narcis Mujkic Gracie Barra
SECOND Kim Ferizi Carlson Gracie Team
THIRD Cristian Porav Valko JJ
WHITE BELT SENIOR 1
FEATHER
FIRST Jorge Torres Gracie Humaita
SECOND Jeff Kreynest Gracie Humaita
THIRD Todd Oliver Gracie Barra
LIGHT
FIRST Oliver Kamito Carlson Gracie Team
SECOND Sam Kim Gracie Barra
MIDDLE
FIRST Michael Kazan Valko JJ
SECOND Michael Collins Grappling Concepts
THIRD Sergei Abushevitz Serrafin
THIRD Nathan Weed Carlson Gracie Team
MEDIUM HEAVY
FIRST Greg McDermitt Minesota Martial Arts
SECOND Charlie Burmeister Carlson Gracie Team
HEAVY
FIRST * Jason Curtis Carlson Gracie Team
SECOND * Michael Ronnenberg Carlson Gracie Team
BLUE BELT JUVENILE
LIGHT FEATHER
FIRST * Alex Hodi Caique JJ
LIGHT
FIRST Andrew Rogers Gracie Barra
SECOND Antonio Sanchez Pedro Vianna JJ
MIDDLE
FIRST * Jordan Bragg Gracie Barra
MEDIUM HEAVY
FIRST * Josh McKinney Mc Vickers
HEAVY
FIRST Steven Glodic Gracie Barra
SUPER HEAVY
FIRST Deuce Rachal Carlson Gracie Team
SECOND Spencer Oberbroeckling Uzeda BJJ
OPEN CLASS
FIRST Josh McKinney Mc Vickers
SECOND Stevan Glodic Gracie Barra
THIRD Jordan Bragg Gracie Barra
THIRD Mike Stachowicz Brasa Flo
BLUE BELT ADULT
LIGHT FEATHER
FIRST Robert Menigoz Pedro Vianna JJ
SECOND Eric morales Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Joey Walters SIUE
THIRD Dustin Atwood Torres Martial Arts
FEATHER
FIRST Isaac Chung Brazil 021
SECOND Joseph Formica Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Gabriel Visueti Gracie Barra
THIRD Alberto Rodriguez Pete The Greek’s Rio JJ
LIGHT
FIRST Jim Barret Brasa Flo
SECOND Emre Demirors Brazil 021
THIRD Joey Ruggiero Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Devon Delbourne Lloyd Irvin M.A Academy
MIDDLE
FIRST John Gutta Hawkeye BJJ
SECOND Michael Zimmerman Brasa Flo
THIRD Brett Morgan Corral Martial Arts
THIRD Matthew Rihani Lloyd Irvin M.A Academy
MEDIUM HEAVY
FIRST Leroy Gordan Brazil 021
SECOND Tim Foley Valko JJ
THIRD Frank Conn-Wilhelm Shadow House BJJ
THIRD Duncan Lamphere Valko JJ
HEAVY
FIRST Sam Ferguson Carlson Gracie Team
SECOND Johnny Rodogiannis Valko JJ
THIRD Jose Espinosa Gracie Barra
THIRD Elvis Cosic BJJ Revolution Team
ULTRA HEAVY
FIRST Matt Garber Brasa Flo
SECOND Trevor Kuresa Valko JJ
THIRD Shea Thompson Gracie JJ Academy
THIRD Adrian Peyrot Nova União
OPEN CLASS
FIRST Tim Foley Valko JJ
SECOND Matt Garber Brasa Flo
THIRD Frank Con-Wilhelm Shadow House BJJ
THIRD John Gutta Hawkeye BJJ
BLUE FEMALE
LIGHT FEATHER
FIRST Cathy Tran-Zwanetz Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Ana Nieves BJJ Revolution Team
FEATHER
FIRST Abby Bork Carlson Gracie Team
SECOND Sharon Goson Brazil 021
THIRD Larissa Lira Gracie Barra
LIGHT
FIRST Kelly Cox Carlson Gracie Team
SECOND Lariza Fenner Brazil 021
THIRD Terresa Russin Lloyd Irvin M.A Academy
MIDDLE
FIRST Rebecca Phillips Alliance
SECOND Lakita Patterson Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Darci Garner Shadow House BJJ
THIRD Amber McAvoy Valente JJ
THIRD Virginia Costa Aumaka BJJ
HEAVY
FIRST Rebecca Witmer Brazil 021
SECOND Marcia McNamara Tarpiens artial Arts
OPEN CLASS
FIRST Darci Garner Shadow House BJJ
SECOND Lakita Patterson Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Kathy Tran Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Rebecca Wimer Brazil 021
BLUE BELT MASTER
LIGHT FEATHER
FIRST Allen Dean Valko JJ
SECOND Eric Morrow Gracie Barra
THIRD Yongsoo Kim Gracie Barra
FEATHER
FIRST Aaron Johnson Indiana Academy
SECOND Sol Kim Gracie Barra
THIRD Nick Benos Carlson Gracie Team
THIRD Robert Hull Gracie Barra
LIGHT
FIRST Paul Gonzalez Corral Martial Arts
SECOND Brett Rix Caique JJ
THIRD Fredy Santos Brasa Flo
THIRD Mario Macias Gracie Barra
MIDDLE
FIRST Flavio de Andrade BJJ Revolution Team
FIRST Dominico Palandri Brasa Flo
SECOND Marco Aguilero Brasa
THIRD Brett Al-Azzawi Clark Gracie JJ
MEDIUM HEAVY
FIRST Brennen Fergusen UFLACKER
SECOND Carlos Sikora BJJ Revolution Team
THIRD Tony Graziano Gracie Barra
THIRD James Neitzel Carlson Gracie Team
HEAVY
FIRST Josh Hendricks Gracie Barra
SECOND Michael Thompson Brazil 021
THIRD Steven Colon Carlson Gracie Team
THIRD John Godoy Carlson Gracie Team
ULTRA HEAVY
FIRST Andy Ruffner Team Passos
SECOND Matthew Wojcik Peter The Greek’s Rio JJ
THIRD Ryan Burns Gracie Barra
THIRD Guillermo Guzman UFLACKER
OPEN CLASS
FIRST Brett Al-Azzawi Clark Gracie JJ
SECOND Andy Ruffner Team Passos
THIRD Andrew Tsai Brazil 021
THIRD Michael English Carlson Gracie Team
BLUE BELT SENIOR 1
FEATHER
FIRST Jay Switak UFLACKER
SECOND Kerry Murakami BJJ Revolution Team
LIGHT
FIRST Jung Choi Gracie Barra
SECOND Chris Lewandowski Gracie Barra
THIRD Omar Ezzat Brasa Flo
THIRD Kevin Jamali Brazil 021
MIDDLE
FIRST Carlos Ruiz Brazil 021
SECOND David Hailich Brasa Flo
THIRD Alex Embry Nova União
THIRD David Hope Gracie Humaita
MEDIUM HEAVY
FIRST Blaine Woods Carlson Gracie Team
SECOND Erwin Guerra Carlson Gracie Team
THIRD Michael Emrich Shadow House BJJ
THIRD Michael Harasty UFLACKER
HEAVY
FIRST Josh Radke New Breed
SECOND Mathew O Laughlan Carlson Gracie Team
SUPER HEAVY
FIRST Barrett Samuel Peter The Greek’s Rio JJ
SECOND Alexis Rosario Gracie Barra
ULTRA HEAVY
FIRST Christopher McMahan UFLACKER
SECOND Scott Repec Nova União
OPEN CLASS
FIRST Alex Embry Nova União
SECOND Billy Chiu Valko JJ
THIRD Christopher McMahan UFLACKER
THIRD Josh Radke New Breed
BLUE BELT SENIOR 2
FEATHER
FIRST Kelly Johnson Minesota Martial Arts
SECOND Tim Morrissey Gracie Barra
LIGHT
FIRST * Glen Embertson Gracie Barra
MEDIUM HEAVY
FIRST Anthony Fox Valko JJ
SECOND Joseph Negron Gracie Barra
THIRD James Flanders Brazil 021
HEAVY
FIRST Carl LaPonte UFLACKER
SECOND William Kamego II Caique JJ
SUPER HEAVY
FIRST * James Dixon CBJJ
OPEN CLASS
FIRST James Dixson CBJJ
SECOND Kelly Johnson Minesota Martial Arts
BLUE BELT SENIOR 3
FEATHER
FIRST * Gil Bosque De La Riva
LIGHT
FIRST Stan Mabry Brentwood BJJ
SECOND Kenneth Hyne Brazil 021
MIDDLE
FIRST Jeff Pardeck Gracie Humaita
SECOND Robert Adams Gracie Barra
MEDIUM HEAVY
FIRST Larry Lindenman Carlson Gracie Team
SECOND Greg Modzelewski Gracie Barra
THIRD Bob Mack Gracie Barra
THIRD Marc Moskowitz Wrecking Ball Fight
SUPER HEAVY
FIRST * Edwin mcClendon Gracie Barra
OPEN CLASS
FIRST Edwin McClendon Gracie Barra
SECOND Jeff Pardeck Gracie Humaita
THIRD Stan Mabry Brentwood BJJ
THIRD Gil Bosque De La Riva
PURPLE ADULT FEMALE
FEATHER
FIRST * Jena Bishop Gracie Humaita
LIGHT
FIRST * Maria Guerra Carlson Gracie Team
MIDDLE
FIRST Alisha Page Shadow House BJJ
SECOND Fatimeha Sayyad Clark Gracie JJ
OPEN CLASS
FIRST Alisha Page Shadow House BJJ
SECOND Fatimeh Sayyed Clark Gracie JJ
THIRD Maria Guerra Carlson Gracie Team
PURPLE BELT ADULT
LIGHT FEATHER
FIRST Brearin Land Gracie Barra
SECOND David Zwanetz Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Kail Bosque De La Riva
THIRD DJ Drzymkowski Brasa Flo
FEATHER
FIRST Tidwell Bryan Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Brick Welsh Gracie Barra
THIRD Ramon Arellano Gracie Barra
THIRD Scott Kawamoto BJJ Revolution Team
LIGHT
FIRST Anthoney Crites RJJA Lima
SECOND Adam Frankow Minesota Martial Arts
THIRD Mark Commean Gracie Humaita
MIDDLE
FIRST Will Durkee BJJ Revolution Team
SECOND Levi Lennon Brasa Flo
THIRD Robert Hammerich Mc Vickers
THIRD Chris Garcia Brasa Flo
MEDIUM HEAVY
FIRST Andrew Acker Alliance
SECOND Michael Truitt Gracie Barra
THIRD Daniel Aguilar Champion JJ
THIRD Brad Pearson Lloyd Irvin M.A Academy
HEAVY
FIRST Malcolm Vaughan Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Luis Rubalcava RODRIGO PINHEIRO BJJ
THIRD Jeff Wenstrom Carlson Gracie Team
THIRD Anthoney Cruz Carlson Gracie Team
SUPER HEAVY
FIRST Evan Gideon Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Luis Jimenez Renzo Gracie
THIRD Nick Sanders Vaghi Martial Arts
THIRD Allen Cousevic Valko JJ
OPEN CLASS
FIRST Evan Gideon Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Brad Pearson Lloyd Irvin M.A Academy
THIRD Will Durke BJJ Revolution Team
THIRD Robert Hammenich BJJ Revolution Team
PURPLE BELT MASTER
MIDDLE
FIRST Mark Elliott Carlson Gracie Team
SECOND Billy Stamp Mc Vickers
THIRD Leo Perez Carlson Gracie
THIRD Lance Trippet De La Riva
MEDIUM HEAVY
FIRST Jason Smith Vaghi Martial Arts
SECOND Thomas Brabant Valko JJ
THIRD Lawrence Dunning Valko JJ
THIRD Henry Castro Brasa Flo
HEAVY
FIRST Ben Lindhout Carlson Gracie Team
SECOND Adam Saathoff Gracie Barra
SUPER HEAVY
FIRST Tim Lehman OHIOBJJC
SECOND Anthoney Carlson Vaghi Martial Arts
OPEN CLASS
FIRST Anthony Carlson Vaghi Martial Arts
SECOND Sebastian Slupski Peter The Greek’s Rio JJ
THIRD Shawn Woods Gracie Humaita
THIRD Joshua Webb Mc Vickers
PURPLE BELT SENIOR 1
MIDDLE
FIRST Shane Moriconi Gracie Barra
SECOND Thao Le Minesota Martial Arts
MEDIUM HEAVY
FIRST Aaron Cohen Brasa Flo
SECOND Bill Henry Nova União
SUPER HEAVY
FIRST Michael Leake Gracie Humaita
SECOND Petru Poenaru Valko JJ
ULTRA HEAVY
FIRST Thomas Youpel UFLACKER
SECOND Eddie Davis Uzeda BJJ
THIRD Thomas McCoy Brasa Flo
OPEN CLASS
FIRST Aaron Cohen Brasa Flo
PURPLE BELT SENIOR 2
FEATHER
FIRST Joseph Alleva BJJ Revolution Team
SECOND Cyrus Valete Champion JJ
MIDDLE
FIRST * Don Fox Gracie Barra
HEAVY
FIRST * Douglas Sergent Gracie Humaita
OPEN CLASS
FIRST Don Fox Gracie Barra
SECOND Douglas Sergent Gracie Humaita
PURPLE BELT SENIOR 3
MEDIUM HEAVY
FIRST * Brucenyam Jovoo Carlson Gracie Team
OPEN CLASS
FIRST * Brucenyam Jovoo Carlson Gracie Team
BROWN BELT ADULT
FEATHER
FIRST Fernando Vera Brasa Flo
SECOND Josh Rose Brasa Flo
THIRD Ben Pitchford Third Heaven
THIRD David Domzalski Brasa
LIGHT
FIRST * David Rielly Lloyd Irvin M.A Academy
MIDDLE
FIRST Zach Lenon Cavalo BJJ
SECOND Brandon Magana BJJ Revolution Team
THIRD Alex Pinto Gracie Barra
MEDIUM HEAVY
FIRST Roberto Torralbas Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Steven Patterson Brasa Flo
THIRD Israel Reyes Carlson Gracie Team
HEAVY
FIRST Tony Williams Carlson Gracie Team
SECOND TK Oates Valko JJ
THIRD Gerald Troglia UFLACKER
SUPER HEAVY
FIRST Idriz Redzovic Gracie Barra
SECOND Brandon Quick Nova União
ULTRA HEAVY
FIRST John Hansen Sucuri BJJ
SECOND Rudy Jimenez Pete The Greek’s Rio JJ
THIRD Michael Harris Lloyd Irvin M.A Academy
OPEN CLASS
FIRST Roberto Torralbas Lloyd Irvin M.A Academy
SECOND Brandon Magna BJJ Revolution Team
THIRD Steven Petterson Brasa Flo
THIRD Dave Rielly Lloyd Irvin M.A Academy
BROWN BELT MASTER
FEATHER
FIRST Marcelo Mattos Gracie Barra
SECOND Darren Branch Gracie Humaita
MEDIUM HEAVY
FIRST Tony Williams Carlson Gracie Team
SECOND TK Oaetes Valko JJ
THIRD Gerald Troglia UFLACKER
OPEN CLASS
FIRST Tony Williams Carlson Gracie Team
SECOND Darren Branch Gracie Humaita
THIRD Marcelo Mattos Gracie Barra
BROWN BELT SENIOR 1
MIDDLE
FIRST * Roberto Barros Gracie Barra
OPEN CLASS
FIRST * Roberto Barros Gracie Barra
BLACK BELT ADULT
LIGHT FEATHER
FIRST * Samuel Braga Olivar da Cruz Gracie Barra
LIGHT
FIRST * Philipe Della Monica Gracie Barra
MIDDLE
FIRST Davi Ramos Da Silva Top Brothers
SECOND Clark Gracie Carlson Gracie Team
THIRD Jonatas Novaes do Brasa Flo
HEAVY
FIRST Gustavo Pires Gracie Barra
SECOND Daniel Carlos de Almeida Nova União
THIRD Frederick Ramie Aumaka BJJ
ULTRA HEAVY
FIRST * Rodrigo Medeiros Brasa Flo
OPEN CLASS
FIRST Gustavo Pires Gracie Barra
SECOND Davi Ramos Top Brothers
BLACK BELT MASTER
LIGHT
FIRST Marcos Paulo Guimaraes Gracie Barra
SECOND Andre Luiz Leite Carlson Gracie Team
MIDDLE
FIRST * Mark Vives BJJ Revolution Team
MEDIUM HEAVY
FIRST * Leandro Valdes Brasa Flo
SUPER HEAVY
FIRST Sean Bansfield Ann Arbor JJ
ULTRA HEAVY
FIRST * Marcus Larrieu Carlson Gracie Team
OPEN CLASS
FIRST Mark Vives BJJ Revolution Team
SECOND Leandro Valdez Brasa Flo
THIRD Marcus Larrieu Carlson Gracie Team
BROWN/BLACK FEMALE
FEATHER
FIRST * Dorothy J Winter Gracie Barra
MIDDLE
FIRST * LisaDel La Rosa Gracie Barra
OPEN CLASS
FIRST * Lisa De La Rosa Gracie Barra
SECOND * Dororoty Winter Gracie Barra